Kontakt

Witryna ta jest prowadzona
i rozwijana przez członków zespołu benford.pl

Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Portal Innowacyjnego Transferu Wiedzy w Nauce - publikacja 2013

Jak co roku Portal Innowacyjnego Transferu Wiedzy w Nauce wydaje zbiór ciekawszych publikacji zamieszczonych w nim.

Już drugi rok z rzędu udało nam się zostać zakwalifikowanym to dego wydania. Tym razem nasza praca pt. Wykorzystanie prawa Benforda w analizie poprawności danych finansowych na przykładzie informacji o obrocie towarowym dotyka bardziej praktycznego aspektu analizy danych przy wykorzystaniu Prawa Benforda. Zachęcamy do lektury. Pracę można znaleźć pod tym linkiem.

Zespół benford.pl 

Benford Sound Tester

Prawo Benforda znajduje szerokie zastosowanie w przeróżnych obszarach gdzie występują duże zbiory danych. Okazuje się, że również pliki dźwiękowe posiadają pewne właściwości które pozwalają na zaobserwowanie ich podobieństwa do rozkładu Benforda.

Poniżej prezentujemy załączony program Benford Sound Tester autorstwa Konrada Wrońskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) który w swojej pracy licencjackiej przedstawił jego funkcjonalności oraz przykład działania na plikach w formacie *.WAV.

Czytaj więcej...

Przypadki nadużyć finansowych - Arizona, 1993

W roku 1993 w stanie Arizona oskarżony Wayne James Nelson został uznany winnym próby wyłudzenia prawie dwóch milionów dolarów ze stanowej kasy. Podczas procesu Nelson - kierownik Arizona State Treasurer starał się przekonać sąd do swej niewinności twierdząc, że fundusze przekazywane były do fałszywego dostawcy. Świadczyłoby to o braku dostatecznych zabezpieczeń w nowym systemie komputerowym.

Ponieważ ludzkie wybory nie są przypadkowe, jest mało prawdopodobne, by wymyślone wartości podążały za Prawem Benforda. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać na oszustwo w tym przypadku:

 

Czytaj więcej...

Instytut Ekonomii i Finansów, Belgrad - Publikacja

Mamy przyjemność zaprezentować nasz artykuł pod tytułem "Application of the first digit law in credibility evaluation of the financial-accounting data based on particular cases". Tekst ten został opublikowany w miesięczniku Revizor - Časopis za teoriju i praksu (Auditor - Jornal for theory and practice) wydanym przez  IEF Institut za Ekonomiku i Finansije (Belgrad). Pełny tekst można znaleźć klikając na ten LINK.

 

Analiza powtórnych wyborów prezydenckich w Polsce, 2010

Wybory 2010

Zgodnie z obwieszczeniem Państwowej Komisji Wyborczej  z dnia 21 czerwca 2010 roku, 4 lipca 2010 roku odbyła się druga tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dopuszczonych do niej zostało dwóch kandydatów: Jarosław Aleksander Kaczyński oraz Bronisław Maria Komorowski.

W dniu głosowania wydano 17054690 kart (frekwencja wyniosła 55,31%), z czego oddano 16853021 ważnych głosów. W obwieszczeniu PKW z dnia 5 lipca 2010 roku  ogłosiła oficjalne wyniki wyborów. Zwycięzcą ponownych wyborów został Bronisław Komorowski, który zwyciężył stosunkiem głosów 8933887 do 7919134 względem Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj więcej...